«Він потонув». Як 20 років тому загинув атомний підводний човен Курськ, а влада РФ цинічно приховувала трагедію

12

Авг 2020

«Він потонув». Як 20 років тому загинув атомний підводний човен Курськ, а влада РФ цинічно приховувала трагедію

; Коментировать

«Він потонув». Як 20 років тому загинув атомний підводний човен Курськ, а влада РФ цинічно приховувала трагедію

Підводний човен Курськ у травні 2000 року — за кілька місяців до катастрофи (Фото: REUTERS)

Об этом сообщает РуссианГейт


20 років тому, в 2000 році, в Баренцовому морі внаслідок декількох вибухів на борту затонув російський атомний підводний човен Курськ. На його борту перебували 118 членів екіпажу, всі вони загинули. НВ наводить хронологію подій того часу і спроб приховати інформацію про інцидент.

Підводний човен Курськ затонув за 175 кілометрів від Североморська, на глибині 108 метрів внаслідок катастрофи, що сталася 12 серпня 2000 року в ході проведення військово-морських навчань Північного флоту. За повідомленням Генпрокуратури РФ, Курськ затонув в результаті вибуху навчальної торпеди всередині четвертого торпедного апарату, що спричинило вибух інших торпед, які знаходились у першому відсіку.

Вже через кілька днів після катастрофи російська влада повідомляла, що «з підводним човном встановлено зв’язок і є контакт з особовим складом». Володимира Путіна інцидент змусив перервати свою відпустку в Сочі лише через п’ять днів — 17 серпня. 8 вересня 2000 року, відповідаючи на питання американського журналіста Ларрі Кінга на телеканалі CNN про те, що сталося з підводним човном, Путін, посміхаючись, відповів: «Він потонув».

Хроніка загибелі

12 серпня 2000 року під час навчань у Баренцовому морі Атомний підводний човен Курськ (командир човна — капітан першого рангу Геннадій Лячін), який перебував на полігоні бойової підготовки Північного флоту з метою виконання навчальної торпедної стрільби по загону бойових кораблів, у встановлений час не вийшов на зв’язок. О 23:44 в районі, де перебував атомний підводний човен, був зафіксований вибух.

13 серпня на пошуки Курська вирушила група кораблів на чолі з командувачем Північним флотом адміралом В’ячеславом Поповим. О 4:51 атомний підводний човен був виявлений, він лежав на ґрунті на глибині 108 метрів. О 07:15 міністр оборони Ігор Сергеєв доповів про подію президенту Росії Володимиру Путіну.

14 серпня об 11:00 командування російського флоту зробило першу публічну заяву про те, що підводний човен Курськ ліг на дно. У заяві ВМФ говорилося, що з підводним човном підтримується радіозв’язок. Пізніше представники флоту заявили, що зв’язок з підводним човном здійснюється лише через перестукування, що небезпеки для життя екіпажу немає, що через рятувальний апарат Колокол здійснюється подача палива, кисню і продув систем підводного човна. Під час огляду човна зі спускних апаратів з’ясувалося, що підводний човен встромлений у дно моря під кутом близько 40 градусів і у нього сильно пошкоджена носова частина, а також виведена з ладу спливаюча рятувальна камера. Головком ВМФ адмірал Володимир Куроєдов зробив заяву, що надій на порятунок людей мало.

Читайте також:

Екіпаж російського апарату Лошарик міг врятуватися — ЗМІ

15 серпня Головний штаб ВМФ офіційно повідомив про початок рятувальної операції. Членів екіпажу Курська планувалося евакуювати за допомогою рятувальних снарядів. У районі катастрофи зосередилися судна аварійно-рятувальної служби Північного флоту. У район, де сталася катастрофа, прибули підводний човен, атомний крейсер Петро Великий і ще близько 20 кораблів і рятувальних суден. Однак шторм не дозволив рятувальникам почати роботу. Представники Міністерства оборони Росії у Брюсселі в цей час вели переговори з НАТО про можливість надання допомоги Росії.

15 серпня представник штабу Північного флоту Росії повідомив журналістам, що внаслідок перестукування встановлено, що члени екіпажу підводного човна Курськ живі

У той самий день представник штабу Північного флоту Росії повідомив журналістам, що в результаті перестукування встановлено, що члени екіпажу підводного човна Курськ живі, але невідомо, чи є серед них поранені. Він же заявив, що на борту човна перебуває 103 людини. Пізніше з’ясувалося, що там було 118 людей.

16 серпня в умовах двобальних хвиль на морі з рятувального судна Рудницький спущений глибоководний рятувальний апарат Приз. Всього за ніч було зроблено декілька марних спроб проникнути на човен.

17 серпня до місця трагедії вирушило норвезьке судно Seaway Eagle з глибоководними водолазами на борту і транспортне судно Normand Pioneer із британськими фахівцями та устаткуванням (вийшло з норвезького порту Тронхейм).

19 серпня у другій половині дня до місця аварії російського підводного човна Курськ прибуло норвезьке судно Normand Pioneer із британським рятувальним міні-човном LR5. Почалася нова, міжнародна фаза операції з порятунку екіпажу субмарини.

20 серпня норвезькі водолази обстежили підводний човен на предмет пошкоджень та наявності повітряних подушок у кормових відсіках. Норвежцям вдалося розблокувати вентиль аварійно-рятувального люку, однак проникнути на човен не вдалося. Вони терміново виготовили спеціальний інструмент для відкриття люку.

Читайте також:
Росіяни схвально оцінили дії Кремля під час загибелі підводного човна Курськ

21 серпня вранці норвезьким водолазам вдалося відкрити верхній рятувальний люк 9-го відсіку, шлюзова камера виявилася порожньою. Близько 13:00 водолази відкрили внутрішній люк у 9-й відсік атомного підводного човна, всередині якого була вода. О 15:27 всередину корпусу підводного човна введена відеокамера, за допомогою якої фахівці спробували визначити стан 7-го та 8-го відсіків підводного човна. У 9-му відсіку Курська було виявлено тіло моряка.

У той самий день о 17 годині начальник штабу Північного флоту віце-адмірал Михайло Моцак офіційно підтвердив факт загибелі екіпажу атомного підводного човна К-141 Курськ.

22 серпня президент Росії своїм указом оголосив 23 серпня днем жалоби.

Операція з підйому тіл загиблих моряків-підводників почалась 25 жовтня 2000 року і була завершена 7 листопада 2000 року. Операція з підйому самого підводного човна з дна Баренцева моря була розпочата 7 жовтня 2001 року, 10 жовтня завершене його буксирування до Росляковського судноремонтного заводу ВМФ РФ.

З відсіків Курська за період осені 2000 року та осені-зими 2001 року дістали та впізнали 115 зі 118 загиблих підводників.

Для роботи на підводному човні Курськ були сформовані вісім слідчих груп, які розпочали роботу у повному обсязі після повного відкачування води з підводного човна. До складу груп були включені фахівці Північного флоту, представники Московського і Санкт-Петербурзького військових округів. Члени слідчих груп проходили спеціальний психологічний відбір, а також протягом року вивчали будову атомного підводного човна для того, щоб знати, де і які параметри знімати для проведення необхідних експертиз.

27 жовтня 2001 року генеральний прокурор РФ Володимир Устінов заявив, що візуальний огляд атомохода дозволяє зробити висновок, що пожежа відбувалася по всьому човну. В епіцентрі температура досягала 8 тисяч градусів за Цельсієм. Повністю водою човен був заповнений «протягом шести-семи, максимум восьми годин». Устінов зазначив, що підводний човен Курськ дуже постраждав, все перекриття міцного корпусу «зрізані як ножем». Однак перешкода, яка відділяла 6-й реакторний відсік, залишилася неушкодженою, завдяки чому реактор не постраждав. Не постраждали і 22 крилаті ракети, що були розташовані по бортах підводного човна.

Генеральний прокурор РФ Володимир Устінов заявив, що візуальний огляд атомохода дозволяє зробити висновок, що пожежа відбувалася по всьому човну

26 липня 2002 року генеральний прокурор Росії повідомив, що загибель Курська сталася «внаслідок вибуху, центр якого локалізований у місці розташування навчальної торпеди, всередині четвертого торпедного апарату, і подальшого розвитку вибухового процесу в бойових зарядних відділеннях торпед, які перебували в першому відсіку атомного підводного човна». Устінов також повідомив, що Генпрокуратура закрила кримінальну справу щодо загибелі Курська за відсутністю складу злочину. За його словами, в діях посадових осіб, відповідальних за проведення навчань у Баренцовому морі, виготовлення, експлуатацію та встановлення торпеди, що стала причиною загибелі Курська, немає складу злочину.


Джерело статті: “https://nv.ua/ukr/world/countries/pidvodniy-choven-kursk-richnicya-zagibeli-reakciya-vladi-rf-7278.html”

Опубликовано в Украина

Оставить комментарий